Some Things About Converse

Ciepłe, wiosenne dni zawitały już do mojego miasta. Czas schować na dno szafy grube, ocieplane kozaki i wyjąć lżejsze obuwie. Kultowe, pasujące do wielu stylizacji i przede wszystkim wygodne trampki marki Converse znamy chyba wszyscy. Converse to marka, która obecnie zasługuje już na miano legendarnej. A jak to się wszystko zaczęło?

Marquis Mills Converse założył Converse Rubber Corporation. Przedsiębiorstwo miało zajmować się produkcją opon samochodowych, jednak pomysł na stworzenie funkcjonalnego obuwia dla sportowców diametralnie odmienił plany założyciela firmy. Na początku firma zajmowała się produkcją butów z charakterystyczną gumową podeszwą. W 1915 roku firma podpisała kontrakt na produkcję butów dla tenisistów i Converse zaczął produkować sportowe obuwie.

Charles H. „Chuck” Taylor, koszykarz The Akron Firestone i The Buffalo Germans zgłosił się do Converse’a, ponieważ podczas gry bardzo bolały go stopy. Firma postanowiła go zatrudnić i tak w 1923 roku do logo marki – gwiazdy All Star, dołączono jego podpis. Do dziś kultowy model – All Star – jest sygnowany nazwiskiem tego zawodnika. Buty początkowo produkowano w kolorze czarnym, dopiero w 1966 roku, pod presją klientów, pojawiły się inne barwy.

Trampki z gwiazdą przeżywały swój złoty czas w latach 50-tych i 60-tych, kiedy firma kontrolowała 80% amerykańskiego rynku. Konkurencja jednak nie spała. Nike, Adidas, Puma, Reebok latami opracowywali buty bardziej funkcjonalne i wygodniejsze. Converse nieodwołalnie stracił status butów sportowych, pozostając jednak ulubionym obuwiem osiedlowych drużyn piłkarskich, co jednak nie wystarczyło, żeby utrzymać pozycje lidera. 22 stycznia 2001 roku firma ogłosiła bankructwo. Pół roku później jeden z konkurentów Converse’a – Nike – wykupił firmę i przeniósł produkcję z USA za ocena, gdzie jest taniej.

Dzisiaj już nikt nie nosi trampek tej firmy do gry w kosza, jednak stały się ulubionym elementem garderoby celebrytów, aktorów i muzyków.
Nie ma praktyczniejszych i wygodniejszych butów od Conversów. Nawet jeśli to tylko płócienne trampki wiązane na sznurówki. Z czym je nosić? Ze wszystkim! Przełamują elegancki look, a sportowym stylizacją dodają szyku. Conversy świetnie łączą się zarówno z klasycznymi jeansami, długimi sukienkami, jak i krótkimi szortami. W tym przypadku ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia 😉
trampki/converse – allegro.pl
marynarka/jacket – second hand
bluzka/blouse – promod
torebka/bag – zara
kapelusz/hat – no name
Udostępnij: