Wystawa Christiana Diora w Paryżu!

Planując zwiedzanie Paryża nie mogłam pominąć wizyty w Musée des Arts Décoratifs, gdzie właśnie odbywała się wystawa z okazji 70-lecia powstania luksusowego domu mody Christian Dior, zatytułowana „Christian Dior, Couturier Du Rêve” co oznacza „Christian Dior, Krawiec snów”.

Ekspozycja zawiera ponad trzysta kreacji haute couture i podzielona jest na siedem okresów w historii Diora pod rządami siedmiu dyrektorów kreatywnych. Wystawę rozpoczyna sam Christian Dior, a następnie projektanci, którzy zastąpili go po jego śmierci: Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons i obecna szefowa Maria Grazia Chiuri.Wrażenie jakie wywarła na mnie wystawa jest nie do opisania.

W części zatytułowanej „Colourama” ubrania, dodatki i flakony perfum uszeregowane są kolorystycznie. Galeria „Dior Ballroom” to miejsce gdzie możemy podziwiać między innymi sukienkę, w której Elizabeth Taylor wystąpiła na ceremonii rozdania Oskarów w 1961 roku, czy suknię Jennifer Lawrence w której zaliczyła swój sławny upadek także na Oskarach w 2013 roku. Moda haute couture nie jest jedynym tematem wystawy. Nie zabrakło również szkiców, fotografii, oryginalnych dokumentów i dzieł sztuki odtwarzających klimat poszczególnych epok. Ogromne wrażenie robią również flakony perfum „Miss dior„.

Największe wrażenie wywarła na mnie ekspozycja inspirowana ogrodami. Tysiące liści i winorośli wykonanych z delikatnego, białego papieru zwisały z sufitu pośród bajkowych sukienek haute couture. Czułam się jak w zaczarowanym ogrodzie.

Wystawa potrwa do 7 stycznia 2018 roku. Bilet wstępu kosztuje 11 euro. Czas, jaki trzeba poświęcić na zapoznanie się z wystawą to około dwie godziny, jednak dodatkową godzinę należy zarezerwować na postój w kolejce do wejścia. Można jednak ją ominąć kupując, wcześniej bilety przez internet, na oficjalnej stronie muzeum.

Udostępnij: