Tartan, czyli historia pewnej kratki

Krata to wzór istniejący od stuleci. Suknie w kratę weszły w modę w 1855 roku pod wpływem sławy nowego, szkockiego pałacu królowej Wiktorii i zapowiedziały popularność w kolejnych latach tartanów. Tartan to tradycyjna, wełniana szkocka tkanina o skośnym splocie, w kraciasty wzór, który tworzą różnej szerokości kolorowe pasy. Tradycyjnie występował na szkockich kiltach i pledach, a obecnie występuje na sukienkach, spódnicach czy marynarkach.

Dawniej określony kolor tartanu oznaczał przynależność osoby do konkretnego klanu. Wybór koloru tartanu był związany z występowaniem drzew, jagód czy kwiatów w danym regionie. W ten sposób łatwo można było rozpoznać z jakiego miejsca pochodzi noszący tartan szkot i do jakiego klanu należny. Po latach ta symbolika się zatarła i współcześnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – obecnie istnieje ponad 700 tartanów.

Ciekawostką jest, że również Polska ma własny wzór „szkockiej kraty”. Nasz tartan występuje w kolorach czerwonym, niebieskim i białym, a są to kolory pochodzące z połączenia flag Polski i Szkocji.

To, że kratę najchętniej nosimy jesienią to żadne odkrycie 😉 W poprzednim sezonie modne były głównie kraty w kolorze szarym, grafitowym i gołębim, występujące głównie na marynarkach i płaszczach. Teraz nie rezygnujemy z tych klasycznych połączeń, ale rozszerzamy paletę kolorów. Czerwona, żółta, niebieska, brązowa, pomarańczowa czy fioletowa krata zdecydowanie ożywi jesienny look.

Dzisiejsze zdjęcia pochodzą z miejsca owianego różnymi legendami. Korzystając z pięknej pogody, w miniony weekend wybrałam się zobaczyć „Powierzchniowy Pomnik Przyrody Krzywy Las”, położony niedaleko miejscowości Gryfino. Pomnik ten wyróżnia się niepowtarzalnym kształtem rosnących tu sosen pospolitych. Na powierzchni około 0.30 ha rośnie skupisko ponad 100 drzew, które zostały zdeformowane w niewyjaśnionych do dziś celach. Każda z sosen posiada 90-stopniowe skrzywienie pnia, tworzące zarys litery „c”. Nad zakończeniem skrzywień pnie drzew skierowane są ponownie ku górze, tak jak to powinno być u prawidłowo rosnących drzew.

Szacuje się, że drzewa zostały posadzone około 1934 roku, a deformacje powstały na skutek mechaniczny. Wśród wymienionych hipotez dotyczących tego stanu rzeczy jest wzmianka o uszkodzeniu młodych drzewek przez czołgi stacjonujące tu wiosną 1945 roku oraz próbach deformacji pni drzew w celu wykorzystania ich do budowy kadzi, beczek lub innych mebli użytecznych człowiekowi.

Myślę, że druga teoria jest bardziej prawdopodobna 🙂

Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy lubicie szkocką kratę, a także czy pasjonuje Was odkrywanie tajemniczych miejsc 🙂

sukienka/dress – Reserved [tutaj]
kardigan/cardigan – Reserved
kapelusz/hat – H&M [tutaj]
buty/shoes – Wojas [tutaj]
torebka/bag – Vintage

Udostępnij: