Kamizelka jako jeden z mocniejszych trendów na sezon wiosna/lato 2020.

Oglądając pokazy mody na sezon wiosna/lato 2020, można było zauważyć, że projektanci mocno inspirują się latami 70-tymi. Moją uwagę mocno przykuły kamizelki garniturowe, prezentowane między innymi przez Celine i Max Marę. Zainspirowana sylwetkami modelek od razu pobiegłam do garderoby poszukać mojej kamizelki marki H&M, którą kupiłam jeszcze za czasów studiów. Tym samym w głowie już miałam obraz dzisiejszej stylizacji.

Jednak, zanim porozmawiamy o stylizacji, chciałabym przybliżyć Wam historię tej ciekawej części garderoby. Kamizelka jest rodzajem ubioru, który okrywa tułów, jest przeważnie modelem dopasowanym, zapinanym na guziki i nie posiadającym rękawów. Często jest nazywana bezrękawnikiem. Choć historycznie wywodzi się z mody męskiej, to współcześnie została zaadoptowana również przez modę damską. W Europie pierwsze kamizelki pojawiły się w drugiej połowie XVII wieku za sprawą dynastii Stuartów (Anglia i Szkocja), stanowiąc skromniejszą alternatywę dla ekstrawaganckich kreacji francuskich. Początkowo kamizelki sięgały kolan, jednak z biegiem czasu zmieniała się ich długość, podobnie jak kroje oraz zdobienia. Do mody damskiej kamizelka wkroczyła w latach 20-tych XX wieku, czyli czasach silnej emancypacji kobiet. Otrzymały one wtedy prawa wyborcze, pracowały zawodowo, paliły papierosy, chodziły do kina i na zabawy. Musiały również przejąć obowiązki mężczyzn, którzy dzielnie walczyli w imię ojczyzny. Jedną z największych prekursorek rewolucji w modzie lat 20-tych była Coco Chanel, która aktywizowała kobiety do zmian i promowała styl na „chłopczycę”. Kobiety nosiły proste, chłopięce kroje, luźne ubrania zapewniające wygodę i gładko zaczesane włosy w najpopularniejszej fryzurze lat 20-tych – krótko ściętym bobie. Styl ten spopularyzowała między innymi aktorka Marlena Dietrich. Trend ten utrzymywał się do lat 40-tych, a ponownie powrócił w latach 70-tych, wraz z ruchem hipisowskim.

Kamizelki w sezonie wiosna/lato 2020 będą jednym z mocniejszych trendów. Będziemy je nosić najczęściej z garniturem, z bermudami i marynarką, tak jak na pokazie Max Mary. Hedi Simone i Celine narzucają czarną kamizelkę luźno na koszulę i zestawiają z dżinsami typu dzwony, w stylu lat 70-tych. Natomiast  Yves Saint Laurent zestawia granatową kamizelkę z krótkimi szortami.

A jaka jest moja propozycja? Garniturową kamizelkę zakładam na koszulę w stylu wiktoriańskim, a do niej dobieram skórzaną spódnicę, kapelusz i torebkę vinatge. Czy zgadzacie się ze mną, że do dzisiejszej stylizacji przemyciłam nutkę Dzikiego Zachodu? 😉

A Wy, moim drodzy Czytelnicy, z czym będziecie nosić kamizelki tej wiosny?

P.S. Jeszcze w tym tygodniu pojawi się druga część trendów na sezon wiosna/lato 2020 🙂

płaszcz – Promod
kamizelka – H&M
bluzka – Zara
spódnica – Zara
kapelusz – Zara
torebka – Vinatge
buty – Quazi/CCC
biżuteria Yes – kolczyki (tutaj), naszyjnik (tutaj)

Udostępnij: