Beret i jego krótka historia

Jak zapewne większość z Was wie, beret jest rodzajem nakrycia głowy. Może być płaski lub wypukły. Nie posiada daszka ani otoku, może być wykończony małym ogonkiem (tak zwaną antenką). Najczęściej wykonany jest z dzianiny, filcu, moheru lub aksamitu. Długo był wyśmiewany i postrzegany jako element babcinej garderoby.

Pierwszym odnotowanym w historii beretem był ten noszony przez Greków na Krecie około 1500 roku p. n.e. Najbardziej rozpowszechniony beret pochodzi z prowincji położonej w południowo-zachodniej Francji o nazwie Béarn. To właśnie tu pasterze wypasający owce nosili baskijskie berety, które chroniły ich przed wiatrem, deszczem czy słońcem.

Wojskowe skojarzenia z tą częścią garderoby sięgają czasu francuskiej armii stacjonującej w górach. Francja włączyła beret do umundurowania wojskowych w 1889 roku. Od tego czasu na całym świecie inne wojska poszły w ich ślady wyróżniając beret różnymi kolorami.

Do Polski berety sprowadziła królowa Bona, razem z włoszczyzną i pomidorami. W dobie renesansu noszono berety bogato zdobione perłami, drogimi kamieniami czy haftami. Z czasem stały się skromniejsze i używane jako nakrycie głowy do pracy. Dużą popularnością berety cieszyły się w XV i XVI wieku, będąc atrybutem ludzi wykształconych i artystów. Przez wieki beret był wyłącznie męskim nakryciem głowy. Kobiety przywdziały go dopiero w XX wieku jako wyraz emancypacji.

Beret kojarzy się również z rewolucją. W 1960 roku Che Guevara, słynny przywódca rewolucji kubańskiej, został uchwycony na zdjęciu w czarnym berecie z czerwoną gwiazdą. Zdjęcie, które wciąż ozdabia ściany akademików, ugruntowało pozycję tego nakrycia głowy jako symbolu oporu.

W późniejszych latach beret wielokrotnie był używany w różnego rodzaju protestach. W 2016 roku Beyonce na gali Super Bowl ubrała tancerki w swoim zespole w berety Czarnych Panter. Występ ten miał być sprzeciwem wobec rasizmu oraz przestępczości policji względem czarnoskórych w Ameryce.

Beret ma w sobie dużo skrajności, a moda to kocha. Obecnie, wraz z zainteresowaniem stylem retro, wrócił i mocno wybija się na tle innych nakryć głowy. Jest najbardziej wszechstronnym nakryciem, można go nosić na każdą okazję. Korzystnie modeluje proporcje twarzy, optycznie skraca zbyt podłużną buzię, a założony „na bakier” wyszczupla policzki i nadaje zawadiackiego wyglądu.

źródło zdjęć: pinterest.com
Udostępnij: