Historia opaski do włosów i propozycja stroju na Święta Bożego Narodzenia.

Kilka dni temu miał miejsce pokaz Chanel Métiers d’art 2019/2020, który co roku, począwszy od 2002, odbywa się w grudniu. Jest to wydarzenie poza tradycyjnym kalendarzem pokazów i jest hołdem dla współpracujących z Chanel rzemieślników (krawców, koronkarzy, modystów, hafciarzy czy rękawiczników). Co roku wzbudza ogromne emocje głównie ze względu na scenografię. W tym roku nowa dyrektor kreatywna domu mody Chanel – Virginie Viard, która przejęła stery po śmierci Karla Lagerfelda, zabrała nas do Grand Palais, gdzie odtworzyła słynny apartament Gabrielle przy Rue Cambon 31, tylko w większej skali. Zostały odtworzone spektakularne schody, po których przez wiele lat schodziły modelki, lustra i barkowe wnętrze. Viard wróciła do korzeni, ponieważ cały pokaz można podsumować słowami: francuska elegancja w nowoczesnym wydaniu. Na pokazie nie zabrakło modelek w opaskach, na które moda nadal trwa, a ja Wam dzisiaj przytoczę ich krótką historię. Jeśli chcielibyście zobaczyć pokaz to zostawiam tutaj do niego link. 

Pierwsze opaski do włosów pojawiły się już w starożytnej Grecji, gdzie kobiety spięte w kok włosy przytrzymywały opaskami, ozdobionymi kosztownymi kamieniami. W średniowieczu jedwabne opaski do włosów nosiły przedstawicielki wszystkich klas społecznych. Ilość ozdób na opasce świadczyła o przynależności do danej klasy. Im więcej kamieni, tym właścicielka była zamożniejsza. Prawdziwy renesans dla opasek to lata 20. XX wieku, które stały się nieodzownym elementem stroju wieczorowego. Wtedy często przyozdabiano je piórami, kamieniami lub woalkami. Ponownie moda na opaski powróciła w latach 50., tym razem w wersji z materiału, często zakończona kokardą lub noszona w stylu Brigitte Bardot – aktorka często spinała włosy w retro koka, ozdabiając je opaską. W latach 70. duży wpływ na fryzury miała kultura hipisowska, która często gęste i długie włosy zbierała pod opaskę. W latach 80. pojawiły się opaski z froty w wydaniu sportowym, które uzupełniały trykot i leginsy. Niegdyś strój zarezerwowany wyłącznie na salę gimnastyczną, teraz wdarł się na ulicę. Opaska do świata mody powróciła w latach 2000, za sprawą serialu „Plotkara”i była chyba najbardziej rozpoznawalnym atrybutem serialowej Blair Waldorf. 

Dziś ta dziewczęca ozdoba do włosów wróciła na piedestał światowych trendów dzięki pokazom Coco Chanel, Prady czy Dolce & Gabbana. Spośród klasycznych, wysadzanych perłami, z węzłem, dzianinowych w stylu retro czy typu puffy headbands, każda znajdzie coś dla siebie.

Dzisiejszą stylizację buduje solejka w kolorze butelkowej zieleni, jedwabna, czarna koszula i wełniana marynarka w fioletowo-zielono-różową kratę. Za tło posłużył mi bożonarodzeniowy jarmark, więc całość stylizacji utrzymana jest w atmosferze świat. To moja kolejna propozycja stylizacji na zbliżające się święta.

Oglądacie pokazy mody? A jakie jest Wasze zdanie na temat wspomnianej ozdoby do włosów?

płaszcz – Simple
koszula – second hand
spódnica – Zara (tutaj)
buty – Orsay
torebka – Gino Rossi
opaska – Zara
naszyjnik – Yes (tutaj)
kolczyki – Yes (tutaj)

Udostępnij: