wtorek, 21 listopada 2017

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?


Rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy dla wielu osób bywa dość stresującym przeżyciem. Niektórzy uważają, że strój nie powinien być brany pod uwagę podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Jednak badania CBOS pokazują, że aż 40 % pracodawców dyskwalifikuje kandydata do pracy na podstawie jego stroju. Natomiast 65 % szefów przyznaje, że gdyby musieli wybierać pomiędzy dwójką kandydatów o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu, to wówczas ich wybór padłby na osobę, która wizualnie lepiej zaprezentowała się podczas rozmowy.

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Nasz wygląd zewnętrzny, mimika i gestykulacja aż w 56 % wpływają na ocenę podczas pierwszego spotkania. Zgodnie z tradycyjnym, polskim przysłowiem "Jak cię widzą, tak cię piszą" i nasz przyszły pracodawca myśli podobnie. Jak zatem nie stracić swojej szansy na pracę z powodu nieprawidłowego ubioru?

Bez względu na to czy ubiegasz się o posadę dyrektora banku, czy dopiero zaczynasz wspinać się po drabinach kariery i jesteś na najniższym szczeblu, Twój ubiór jest Twoją wizytówką. Wyrażasz nim szacunek do drugiej osoby oraz do pracy. Obecnie młodzież nie przywiązuje, wielkiego znaczenia do stroju, który wybiera na rozmowę kwalifikacyjną. Do dziś pamiętam, jak na rozmowę o pracę w firmie, w której pracowałam przyszedł młody mężczyzna ubrany w białą koszulę i krótkie dżinsowe spodnie. Zupełnie już nie miało znaczenia co mówi i jakie jest jego doświadczenie. Szybko został zaszufladkowany. Ten przykład pokazuje, że warto przed pójściem na rozmowę w sprawie pracy sprawdzić jaki dress code panuje w miejscu pracy i w miarę możliwości się dostosować. W przypadku, gdy dress code nie obowiązuje, postawmy na klasyczną elegancję. 

Kolorystyka ubrania powinna być stonowana - najlepiej sprawdzą się w tym przypadku: czerń, biel, beż, szarość lub granat. Jeśli lubisz kobiecy ubiór, możesz wybrać sukienkę, a na ramiona narzucić marynarkę lub ubrać gładką bluzkę pod spód. Wszystko zależy od fasonu sukienki. Pamiętaj, aby ubranie nie było prześwitujące oraz nie emanowało zbyt dużą ilością kolorowych zdobień. Jeśli nie lubisz sukienek możesz zdecydować się na klasyczny garnitur damski i koszulę. Nie należy zapominać również o fryzurze i makijażu. Włosy powinny być zadbane, a makijaż delikatny. Krzykliwą i rzucającą się w oczy biżuterię lepiej zostawmy na inne okazje. 

A jakie są Wasze opinie na ten temat? Uważacie, że ubiór powinien się liczyć podczas rozmowy, czy nie powinno się do niego przywiązywać aż takiej wagi? Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii.


płaszcz/coat - no name 
beret/beret - no name 
torebka/bag - Atmosphere
buty/shoes - Quazi
sukienka/dress - Milena Płatek
rękawiczki/gloves - Mohito 
zegarek/watch - Daniel Wellington


7 komentarzy :

 1. W bardzo podobnee sukience zdobyłam pracę :) Lubię też koszule i często na roznowy zakładałam błękitną koszulę. Te rozmowy też zawsze kończyły się sukcesem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. zapewne wiele osób się nad tym zastanawia, więc dobrze,że postawiłas na post w tej tematyce:)Piękni wyglądasz!
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem to prawda, że ważne jest wrażenie. Nie musimy iść umalowane jak pisanki, ale jednak wygląd coś o nas świadczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, ubiór ma znaczenie. Ja trzymam się zasady:

  Dress for the job you want not the job you have :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładny płaszcz, świetna stylizacja!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na rozmowę o pracę faktycznie wybieram klasyczne, eleganckie rozwiązania. Nawet jeśli na co dzień w miejscu pracy nie obowiązuje dress code, warto zaprezentować się z jak najlepszej strony :).

  OdpowiedzUsuń