Ciekawostka modowa #Spódnica Mini

Rozpoczynamy nowy cykl wpisów. Raz w tygodniu przeczytacie o ciekawostce modowej. Na pierwszy ogień idzie minispódniczka.

Minispódniczka zrewolucjonizowała świat. To nie było tylko ubranie ale także rzecz społeczna kilku pokoleń. Spódniczka mini została wymyślona przez francuskiego projektanta André Courregesa, ale to Mary Quant rozsławiła ją na cały świat.

Mary Quant to brytyjski symbol mody lat 60. Nigdy nie uczyła się szycia i podobnie jak Coco Chanel zaczynała swoją przygodę z modą od kapeluszy. Swój pierwszy butik Bazaar otworzyła na King’s Road w wytwornej dzielnicy Chelsea w Londynie. Wkrótce stał się on miejscem niemal kultowym.

Nie bez znaczenia jest czas i miejsce w którym pojawiła się ta spódniczka. W 1962 roku Londyn był jednym z najważniejszych centrów kultury w Europie. To czasy The Rolling Stones i The Beatles. Mimo to krótka spódnica wywoła skandal. Narodziny tak odważnie eksponującej kobiece wdzięki części garderoby oznaczało koniec uległości, surowości oraz przestarzałego konserwatyzmu.

Nie od razu jednak nowa moda została zaakceptowana społecznie. Wzbudzała kontrowersje i zamieszanie. W połowie lat 60., królowa brytyjska Elżbieta zdecydowała się wydać dekret o długości spódnic, które mogły się kończyć nie dalej niż 7 cm ponad kolano. Mary Quant na początku była krytykowana za ubieranie kobiet w mini, jednak kilka lat później, w 1966 roku, otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za ubranie dla królowej. Oczywiście na wręczeniu orderu pojawiła się w minispódniczce 😉

Pomysł na stworzenie mini przez Quant powstał ze względów praktycznych. W długich, babcinych kieckach nie dało się biegać do pracy, czy chodzić na prywatki. Dlatego stwierdziła, że sama zaprojektuje strój funkcjonalny. Wizerunek stworzony przez projektantkę nazwano „Chelsea look„, a składały się na niego: minispódniczki, spódnice w geometryczne wzory, luźne żakiety i buty z winylu. Jednak nie tylko spódnica mini stanowiła o sukcesie projektantki. To Quant zawdzięczamy rozpowszechnienie rajstop. Po długich latach noszenia niewygodnych pończoch, kobiety pokochały rajstopy. Co więcej, ubrania Mary były stosunkowo tanie w porównaniu z odnoszącymi ówcześnie sukcesy Diorem czy Coco Chanel.

A skąd nazwa mini? Mary Quant kochała swój samochód marki Mini Cooper, tak bardzo, że krótkie spódniczki i sukienki, które zaprojektowała, nazwała właśnie na jego cześć.

Koniecznie dajcie znać w komentarzach co sądzicie o takich wpisach 🙂 Miłego weekendu 🙂
Udostępnij: