Flat caps, czyli historia kaszkietu

Historia kaszkietów sięga XIV wieku. Czytając co nieco o historii kaszkietu skojarzył mi się od razu z szeroko pojętą męskością i faktycznie, początkowo było to nakrycie głowy przeznaczone jedynie dla mężczyzn. Swą popularność zyskał zwłaszcza w północnej Anglii i we Włoszech.

W XVI wieku rząd Wielkiej Brytanii nakazał chłopom i mężczyznom z niższych klas społecznych noszenie nakryć głowy w niedzielę i święta, pod groźbą grzywny. Kaszkiety były wówczas wełnianymi czapkami, które Brytyjczycy określali jako flat caps. Są one także jednym z historycznych nakryć głowy w armii. W polskim wojsku zostały wprowadzone do użycia w XVIII wieku. Cechowały się prostotą, miały mały daszek z przodu. Zostały również wprowadzone do armii pruskiej – te kaszkiety bardziej przypominały kapelusze i cechowały się rondem podniesionym z tyłu i z przodu.

Moda na płaskie czapki szybko dotarła do Irlandii i Szkocji, a wraz z emigrantami także do północnych Stanów Zjednoczonych.

Polscy żołnierze 1914 roku. 
(źródło: https://facet.wp.pl/zolnierze-niepodleglosci-1914-1918-ksiazka-o-bohaterach-walki-o-polske-6002230905865345a)
Szkoccy mężczyźni – 1930 rok.

Kobiety dość szybko pokochały kaszkiet, który niebawem na stałe wszedł do kanonu mody damskiej. Największą popularność zyskał w latach 90-tych. Uwielbiały go gwiazdy muzyki pop, takie jak: Christina Aguilera, Jennifer Lopez czy Britney Spears.

Tej jesieni kaszkiet ponownie święci triumfy. Nonszalancki, w męskim stylu, możemy założyć zarówno do płaszcza, jak i kurtki czy marynarki. Dobrze będzie wyglądał z sukienką i garniturem w kratę. Modne są te w jednolitych kolorach, np.: czerń, bordo i szary, jak i wzorzyste np.: w szalenie modną pepitkę czy dużą kratę.

źródło zdjęć: pinterest.com
Udostępnij: