Trzy marki z USA, które warto znać

Dzisiaj zabieram Was za ocean, aby przyjrzeć się historii trzech cenionych marek ze Stanów Zjednoczonych, którym warto przyjrzeć się bliżej.


TOMMY HILFIGER

Thomas Jacob Hilfiger swoją debiutancką kolekcję stworzył w 1985 roku i od razu okazała się gigantycznym sukcesem. Nazywany „zwykłym człowiekiem”, wypromował styl preppy, czyli amerykański luz połączony z elegancją, odrobiną sportu oraz ponadczasową klasyką. Marka od początku bazuje na tym samym stylu i wartościach. Hilfigerowi udało się nudnej odzieży w stylu amerykańskiego uniwersytetu nadać charakter oraz sprawić, że estetyka stała się modna i popularna. Swoje kolekcje kieruje przede wszystkim do ludzi młodych. Ambasadorką marki od kilku lat jest modelka Gigi Hadid, która również została współtwórcą jednej z kolekcji. Ciekawostką może być fakt, że w Polsce marka postrzegana jest jako ekskluzywna, a w Ameryce pozycjonowana jest dość nisko. Sam Hilfiger wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że tworzy modę dla klas średnich.

ESPRIT

Wszyscy miłośnicy mody i dobrego stylu znają markę Esprit, która narodziła się u schyłku lat 60-tych w San Francisco. Marka ta, założona przez duet Susie i Douglasa Tompkins, zaczynała swą karierę od sprzedawania ubrań z samochodu – Volkswagena T2. Obecna nazwa powstała w 1971 roku, a firma stała się szybko jedną z najbardziej popularnych marek na świecie. Na początku lat 90-tych Douglas przeprowadził się do Chile, gdzie założył rezerwat przyrody na powierzchni 800 000 akrów dziewiczych lasów w Andach. Miało to duży wpływ również na podejście do mody w firmie. W 1995 roku Esprit ogłosił, że ubrania będą produkowane wyłącznie z bawełny organicznej. Do dziś marka organizuje wiele ciekawych akcji społecznych i charytatywnych, aktywnie wspiera protesty przeciwko wycinaniu lasów równikowych oraz wspomaga ofiary trzęsień ziemi czy tsunami.

Esprit to marka stawiająca na wysokie krawiectwo i naturalne materiały. Możemy tu stworzyć naszą garderobę od podstaw. Casualowe oraz klasyczne propozycje zapewniają wygodę i niewymuszony styl. Marka oferuje szeroką linię damskich ubrań, a także akcesoriów. W kolekcjach firmy można odnaleźć ducha kalifornijskiego życia. Mnie najbardziej podobają się sukienki w stylu boho [tutaj]. Oprócz linii damskiej, Esprit tworzy inspirujące kolekcje również dla mężczyzn i dzieci. Dodatkowo firma oferuje odzież dla kobiet w ciąży. Szeroki asortyment znajdziemy również w dziale home.

RAY – BAN

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek okularów na świecie, która swoją przygodę w modzie rozpoczęła od lotnictwa. Wraz z rozwojem podniebnych technologii, samoloty osiągały coraz większe wysokości, a u pilotów odbijający blask słońca powodował zawroty głowy i nudności podczas pokonywania znacznych odległości. W 1932 roku generał John MacCready zwrócił się do firmy Bausch & Lomb o zaprojektowanie okularów dla sił powietrznych USA. Firma podjęła wyzywanie i stworzyła okulary dla pilotów, które nie zniekształcały obrazu oraz chroniły ich oczy przed słońcem. I tak w 1937 roku powstała okularnicza marka Ray-Ban. Zaledwie 15 lat później, bo w 1952 roku, firma wypuściła na rynek model Ray-Ban Wayfarer, który zyskał ogromną sławę i popularność dzięki obecności w Hollywood. Pamiętamy je głównie z filmów takich jak: Śniadanie u Tiffany’ego, Blues Brothers czy Top Gun. Wówczas okulary przeciwsłoneczne zaczęły być postrzegane jako modny dodatek, a nie tylko ochrona oczu przed promieniami słonecznymi.
Popularne „ray-bany” – solidne, proste i eleganckie z odrobiną ekstrawagancji, obecnie produkowane są przez włoską firmę Luxottica Group. Najnowsza kampania Reinvented jest poświęcona czterem ponadczasowym modelom brandu — Aviator, Wayfarer, Round oraz Clubmaster. Historia oraz dziedzictwo poszczególnych wzorów zostały zawarte w specjalnych kolażach autorstwa Deweya Saundersa, będących połączeniem ilustracji oraz fotografii.

źródło zdjęć: @pinterest

Udostępnij: