Ciekawostka modowa #Kapelusz Panama

źródło: printset

Słomkowy kapelusz idealnie wpisuje się w wakacyjny klimat. Gdybyśmy miały wybrać jeden typ to z pewnością byłaby to panama!

Kapelusz panama – wbrew swojej nazwie – pochodzi z Ekwadoru. Wytwarzane z włókien liści palmy panamskiej, charakteryzujących się niezwykłą elastycznością. Panama jest jasna, lekka i przewiewna, dlatego szybko stała się popularna w krajach gdzie panuje tropikalny klimat. Ale skąd wzięła się panama skoro kapelusze produkowane są w Ekwadorze?

Theodor Roosevelt podczas budowy kanału panamskiego (źródło: printset)

Historia słomkowego kapelusza sięga XII wieku i zanim jeszcze Kolumb odkrył Amerykę, był popularnym nakryciem głowy wśród Inków. Na początku XX wieku ekwadorscy robotnicy budujący kanał panamski chronili się przed słońcem pod szerokimi rondami kapeluszy. W trakcie odwiedzin budowy kanału panamskiego przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore’a Roosevelta, nabył on taki kapelusz i na dodatek dał się w nim sfotografować. Tak oto, w błyskawiczny sposób, został ochrzczony z tej okazji mianem Panama Hat.

Theodor Roosevelt podczas budowy kanału panamskiego (źródło: printset)

Stworzenie kapelusza panama wcale nie jest takie proste. Potrzebne są do tego wyjątkowe umiejętności i zaangażowanie co najmniej kilku osób. Najpierw tkacz wyplata kapelusz, potem rematador go układa, a cortador starannie obcina brzytwą wszystkie wystające słomki. Za końcowy wyniki odpowiada apaledor, zmiękczając włókna i nadając kapeluszowi ostateczny kształt.

źródło: therake.com

Pierwsza fabryka tych kapeluszy została otwarta w 1836 roku w ekwadorskim mieście Cuenca i funkcjonuje do dziś. To największa tego typu fabryka. Niemniej jednak miejscem, które słynie z nakryć głowy najwyższej jakości, jest miasto Montecristi.

źródło: printset
Klasyczna panama ma główkę i rondo w kolorze ecru, a zdobi ją czarna wstążka, która została dodana do kapelusza w słynnej londyńskiej pracowni Locka na znak żałoby po śmierci królowej Wiktorii. Jest to model ponadczasowy, a jego popularność na całym świecie spowodowała, że można go kupić wszędzie. Ale jak odróżnić prawdziwą panamę od tej z bazaru? Istnieje kilka wyznaczników, które świadczą o jakości kapelusza i jego cenie. Są to: jakość plecenia, liczba błędów, kolor i kształt kapelusza. Panamę ocenia się w kilkustopniowej skali: fino, extrafino i superfino. Podobno, jeżeli kapelusz jest najlepszej jakości – czyli superfino – to można go tak zgiąć, że przejdzie przez obrączkę, a następnie wróci do pierwotnego kształtu. Taki kapelusz może kosztować nawet 1000 euro!

źródło: printset
Panama stała się wakacyjnym niezbędnikiem każdego Amerykanina, a później Europejczyka. Na stałe weszła do letniego dress code’u brytyjskiego dżentelmena od 1906 r., gdy król Edward VII pojawił się na słynnych wyścigach konnych Glorious Goodwood w Sussex, ubrany w lniany garnitur i właśnie słomkowy kapelusz. Do dziś eleganccy panowie zakładają je na wyścigi konne i mecze polo, krykieta czy tenisa, zwłaszcza podczas turniejów wielkoszlemowych. Na stadionie Rolanda Garrosa nie wypada wręcz pojawić się bez panamy.

źródło: printset

Promocję na wielką skalę kapelusze zawdzięczają rozwojowi kinematografii i gwiazdom Hollywood. Nosili je m.in. Clark Gable w „Przeminęło z wiatrem„, Sean Connery w „Człowieku, który chciał być królem” i Anthony Hopkins w „Hannibalu„. Ich fanami byli też znani pisarze: Ernest Hemingway, Truman Capote i Graham Greene, oraz politycy: Winston Churchill, Harry Truman i John Fitzgerald Kennedy. Dziś w panamach pokazują się Brad Pitt, Johnny Depp i Ryan Phillippe. Pokochały je również znane kobiety i ikony mody: Alexa Chung, Kate Moss, Keira Knightley, Sienna Miller i Jessica Alba.

źródło: printset
źródło: printset

 

Udostępnij: