Styl boho i plecenie wianków

Boho, czyli styl we współczesnej modzie, jest połączeniem hipisowskiej, urozmaiconej kolorystyki z oryginalnością i indywidualizmem artystycznej bohemy. Narodziny „bohemy” jako artystycznego ruchu miało miejsce w 1799 roku w Paryżu (koniec rewolucji Francuskiej). Po jej zakończeniu do głosu zostali dopuszczeni wolnomyśliciele i artyści, czyli grupa, która uwielbiała awangardowe podejście do życia i sztuki. Zwiększył się też dostęp do edukacji, a co za tym idzie wzrosła liczba studentów, w tym również na kierunkach artystycznych. Studenci – artyści wynajmowali najtańsze kwatery, w większości na paryskim Montmartre, który w tamtych czasach cieszył się złą reputacją, ponieważ była to osada skupiająca ludzi z różnych stron świata. Największą grupę stanowili cyganie, a to co ich łączyło to brak pieniędzy.

Francuskim studentom – artystom imponował styl bycia prezentowany przez społeczność cygańską, czyli brak przywiązania do wartości materialnych, nieprzestrzegania norm społecznych oraz miłość do sztuki. Zaczęli podążać za ich ideami oraz naśladować sposób ubierania się. W tamtych czasach Francuzi uważali, że Romowie pochodzą z Czech (Bohemia – z języka łacińskiego oznacza Czechy), dlatego ludzi ubierających się w stylu „cygańskim” zaczęto nazywać bohemą.

Elementami rozpoznawczymi ówczesnych strojów były długie spódnice, bufiaste bluzki z odkrytymi ramionami, kolczyki koła oraz wyraziste kolorowe wzory.

Styl boho od początku był symbolem niezależności, pogardy dla materializmu i sprzeciwu wobec narzuconym normom społecznym. Na rozwój bohemy wpłynęła sytuacja polityczna w latach 50-tych i 60-tych. Powstały wówczas dwie subkultury: bitnicy i hipisi, którzy wyznawali wartości takie jak wolność i równość, sprzeciwiali się normom społecznym oraz ingerencji państwa i kościoła. Hipisi protestujący przeciw konsumpcjonizmowi ubierali stare, używane rzeczy, na przykład podarte dżinsy, wplatając je w istniejący już styl boho. Styl hippie jest w dużej mierze rozwinięciem stylu boho.

W modzie styl boho ponownie zatriumfował w latach 90-tych. Kate Moss, Vanessa Paradis czy Sienna Miller nosiły długie wzorzyste spódnice, kamizelki w stylu hippie, krótkie szorty, torebki z frędzlami czy kozaki. Siostry Olsen mieszały go z ubraniami vintage.

Stylizacje w klimacie boho to jedne z najpopularniejszych zestawów, jakie można zobaczyć na festiwalach muzycznych. Już od paru sezonów opuściły ogrodzenia widowisk koncertowych i wkroczyły śmiało na ulicę.

Obecnie modne są długie sukienki i spódnice, które zdobią kwiaty, koronki, falbany i dekolty w literę V. Sukienka boho stanowi idealną podstawę letnich stylizacji, ponieważ jest lekka i przewiewna, dzięki czemu sprawdza się doskonale w upalne dni.

Mój wianek do dzisiejszego wpisu powstał na kolejnych warsztatach z Natalią z Marigold Flowers (tutaj możecie zobaczyć relację z pierwszych warsztatów). Samodzielnie udało mi się stworzyć to cudo, z którego jestem bardzo dumna 🙂 Czyż nie jest piękny?

sukienka/dress – Gatta
buty/shoes – Promod
torebka/bag – Zara [tutaj]
biżuteria/jewellery – Yes [tutaj, tutaj, tutaj, tutaj]
bransoletka/bracelet – Solar
zegarek/watch – Daniel Wellington [tutaj]
Foto: Ewa Mila
Udostępnij: