Ultra violet – kolor roku 2018

Po dłuższej serii dość stonowanych kolorystycznie stylizacji, dziś prezentuję Wam soczyste połączenie fioletu, granatu i zieleni. Marynarka o dłuższym fasonie, w połączeniu z krótkimi szortami w tej samej kolorystyce prezentuje się elegancko i modnie. Fiolet, modny w latach 60-tych, uważany był za kolor przemian i buntu. Jest odważny i pełen emocji,wyraża wyjątkową kreatywność i wyobraźnię.

A skoro o kolorach mowa, to aż do XIX wieku wszystkie barwniki do tkanin miały pochodzenie naturalne: zwierzęce, roślinne i mineralne. Mieszano je z utrwalaczami, takimi jak sól i mocznik, tworząc różne kolory, które nie rozmywały się i nie blakły. Na przykład z rośliny o nazwie urzet barwierski otrzymywano kolor niebieski, z marzanny barwierskiej kolor czerwony, a kolor fioletowy z porostu – orselka barwierska. Pierwszy barwnik niebędący związkiem naturalnym uzyskał w 1856 roku William Henry Perkin, który podczas badań nad syntetycznym odpowiednikiem chininy stworzył moweinę, dającą kolor czerwono-fioletowy. Obecnie produkuje się ponad 8000 takich substancji. Jedynymi naturalnymi surowcami używanymi w szerszym zakresie są drzewo kampeszowe i koszenile.

Jestem ciekawa czy są tu fanki tak intensywnych kolorów? A szorty? Sięgacie po nie w okresie jesienno-zimowym czy raczej ten element garderoby zostawiacie na lato?

marynarka i szorty/jacket & pants – Simple [tutajtutaj]
golf/turtleneck – Second Hand
torebka/bag – Gino Rossi [tutaj]

buty/shoes – Venezia [tutaj]

Udostępnij: