Marynarskie paski w miejskim stylu

Trendy w modzie zmieniają się bardzo dynamicznie. To, co było największym modowym hitem jeszcze pół roku temu, w kolejnym sezonie może okazać się passé. W modzie jednak istnieją tak zwane klasyki, jak biała koszula, sukienka mała czarna, dżins, kwiaty na wiosnę czy paski na lato które, choć  w lekko odświeżonej lub zmienionej formie, zawsze będą na czasie.

Ubrania w paski zawdzięczamy Coco Chanel, która wprowadziła do mody dżersejowy top w ten popularny wzór. Jednak zanim to nastąpiło, postrzeganie pasków miało dość negatywny wydźwięk. Po pierwsze dlatego, że od wieków ubierano tak więźniów oraz osoby wkluczone ze społeczeństwa, takie jak klauni, cyrkowcy, błaźni, heretycy czy dzieci urodzone z nieprawego łoża. Po drugie, uważano go za haniebny, poniżający i po prostu diabelski. Napiętnowanie i zła sława pasków jawiły się do tego stopnia, że w 1310 roku francuski szewc za noszenie ubrań w pasiasty wzór został skazany na śmierć. Diabelski charakter pasków przeniósł się również na zwierzęta. Za pomocników diabła uważano nie tylko czarne, ale i pasiaste koty, hieny, tygrysy i żmije. O zebrach wówczas mało kto wiedział, ale pewnie również znajdowały się po ciemnej stronie mocy.

Złą passę przełamał okres wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wówczas noszenie ubrań w paski było manifestem wyzwolenia się od wpływów Anglików. W XIX wieku ponownie zyskały złą sławę ze względu na nowy system więziennictwa w USA, który wprowadził kombinezony w paski dla osadzonych. System ten utrzymał się około 100 lat. Następnie paski trafiły do marynarki, a w latach 50-tych pokochały go gwiazdy Hollywood i od tej pory ten marynistyczny wzór wraca niemal w każdy letni sezon.

Tego lata paski zdobią nie tylko ubrania, ale również bikini i jednoczęściowe stroje kąpielowe. Idealnie odnajdują się również w miejskim stylu. Możemy nosić pasiaste sukienki w podstawowych kolorach, takie jak czerń, granat, biel, czerwień oraz beż (w stylu, w jakim robią to francuzki) albo pasiaste cygaretki, rodem z lat 50-tych. Sukienka w ten ponadczasowy deseń będzie na pewno dobrą inwestycją na wiele lat.

Foto: Ewa Mila

sukienka – second hand
torebka – Mango
sandały – Mango
kolczyki – Apart

Udostępnij: