Vintage dress

Styl vintage to kierunek, który zaistniał w modzie w XIX wieku. Jego charakterystycznym akcentem jest noszenie ubrań czy dodatków z poprzednich dekad, a nawet epok, modnych minimum dwadzieścia lat wcześniej i dobrze zachowanych. Kojarzy się z czymś szlachetnym, stylowym, starym i w najlepszym wydaniu. Samo słowo vintage pochodzi z branży winiarskiej, w której funkcjonuje jako określenie rocznika wina, wyprodukowanego z określonego gatunku winorośli w jednym sezonie. Jednym słowem „vintage” to po prostu dobry rocznik wina 🙂

Ubrania vintage pochodzą zazwyczaj z jednej epoki lub są na nią stylizowane. Możemy zatem wyciągnąć z szafy stare ubrania babci, mamy lub poszukać w second handach. Pamiętajmy jednak, że rzeczy te powinny być dobrego gatunku i nie nosić śladów zniszczenia. Możemy również kupować nowe ubrania, które są stylizowane na ubiegłe lata i dekady. Moje ulubione sklepy z odzieżą w stylu vintage to: Lovlin, Aeterie i Polanka.

Vintage to także niemieszanie różnych dekad w modzie. Trzymamy się raczej stylizacji przypisanej do konkretnego czasu w historii mody. Możemy skupić się na jednym lub dwóch dodatkach, które będą nawiązywać do określonego stylu i łączyć je z obecnymi trendami.

Dzisiejsza stylizacja nawiązuje do lat 40-tych XX wieku. Jest to sukienka sięgająca za kolano, z rękawem i obowiązkowo paskiem w talii oraz kapeluszem, skromna i prosta, z plisami, które najczęściej były wykorzystane w sukienkach koktajlowych. Do niej dobrałam buty na niskim słupku z odkrytymi palcami oraz torebkę na długim pasku.

Lubicie styl vintage? A może jakiś konkretny okres w historii mody jest Wam bliski? Jak zawsze z niecierpliwością czekam na komentarze 🙂

sukienka/dress – second hand
torebka/bag – second hand
kapelusz/hat – Reserved

buty/shoes – Promod

Foto: Ewa Mila
Udostępnij: