Ciekawostka modowa #Trencz

Są takie elementy garderoby, które powinny znaleźć się w szafie każdej z nas. Tym elementem, obok białej koszuli i „małej czarnej” jest płaszcz, zwany trenczem lub prochowcem. Trencz to ikona klasycznego stylu. Pasuje w zasadzie na każdą okazję i doskonale uzupełnia zarówno eleganckie, jak i codzienne stylizacje. Na wybiegi modowe trafił prosto z wojskowych okopów. Nosili je oficerowie i gwiazdy Hollywood. Niewiele ubrań może pochwalić się tak ciekawą historią.

„Wodna tarcza”

Odzież przeciwdeszczową próbowano wyprodukować już na początku XIX wieku, kiedy wynaleziono sposób impregnowania tkanin gumą (wcześniej stosowano mało praktyczną skórę). Jednak pierwsze próby były nieudane, ponieważ produkcja była szkodliwa dla robotników, a zapach nie do zniesienia. Dopiero w latach 50-tych stworzono płaszcz z wodoodpornej wełny, który nazwano „Aquascutum„, co w języku łacińskim oznacza „wodna tarcza„.  Zdobył on uznanie wśród brytyjskich żołnierzy.

Burberry i gabardyna

Z samą nazwą trencz kojarzony jest inny płaszcz. Thomas Burberry w latach 70-tych XIX wieku wynalazł nieprzemakalną, wiatroszczelną, lekką i o neutralnym zapachu tkaninę – gabardynę, którą w 1888 roku opatentował. Włókna bawełnianej gabardyny poddawane były odpowiedniej obróbce chemicznej przed i po utkaniu z nich materiału, którego splot był bardzo ciasny. Taki mechanizm uzyskiwania nieprzemakalnych materiałów był dużym krokiem naprzód.

Wróćmy do 1901 roku. Brytyjscy żołnierze zrzucają zimowe okrycia i szykują się do angielskiej wiosny. Thomas Burberry przygotował dla nich wzór stroju, który miał odpowiadać na ich szczególne potrzeby. Był to płaszcz sięgający za kolano przewiązany w pasie. Szybko zdobył uznanie wśród mundurowych. Towarzyszył żołnierzom w okopach podczas wojen burskich, I i II wojny światowej. To właśnie w czasach konfliktów zyskał swoją nazwę (ang. „trench” oznacza „okop”, „rów”).

Trencz nie należał do obowiązkowego wyposażenia w brytyjskim wojsku. Oficerowie mogli je nabyć za własne pieniądze, a szeregowy w ogóle nie mógł go nosić. Płaszcze tego typu były używane przez żołnierzy walczących na froncie I wojny światowej, natomiast powszechną popularność zdobył już po wojnie, kiedy weterani nosili je na co dzień. Arystokraci zaczęli nosić prochowce podczas polowań.

Trencz w świecie kina

W latach 40 trencz na stałe wszedł do kanonu mody męskiej. Każdy elegancki pan chciał wyglądać jak Humphrey Bogart z filmu Casablanca. Kobiety szybko pokochały tą funkcjonalną część garderoby. Dzięki gwiazdom kina takim jak Marlena Dietrich czy Elizabeth Taylor szybko zdobył popularność.

Marlena Dietrich lansowała klasyczny płaszcz nie tylko na dużym ekranie, ale i w życiu codziennym. Nosiła długi, biały trencz niczym elegancka sukienka. Tym samym spopularyzowała wiązanie trencza w pasie, a nie zapinanie go na klamrę. W latach 60-tych stał on się niekwestionowanym klasykiem, który potwierdziła w 1961 roku Audrey Hepburn w słynnej końcowej scenie w „Śniadaniu u Tiffany’ego„. Audrey stoi w deszczu przyodziana już w nieco krótszy (tuż za kolano), beżowy trencz, który jest również w tali związany na supeł. Obecnie zapianie trencza na klamrę uważa się za modowe faux pass. Luźny, związany jakby „od niechcenia” pasek stał się synonimem paryskiego, niewymuszonego, naturalnego szyku.

Tradycyjna długość trencza sięga do kostek lub za kolano. W klasycznym wydaniu jest przewiązany paskiem, dwurzędowy, zapinany na 10 guzików i ma takie elementy jak: pagony, głębokie kieszenie, klapy oraz sprzączki. Od 1920 roku modele trencza są wzbogacane podszewką w dobrze rozpoznawalną, czerwono-beżowo-czarną kratkę Burberry zwaną nova check. Wzór urósł do rangi symbolu marki i został opatentowany.

Niektóre cechy charakterystyczne trencza, pełniące dziś element ozdobny, silnie nawiązują do jego historii. I tak na przykład, metalowe klamry w kształcie litery D dawniej służyły żołnierzom do przenoszenia granatów. Natomiast na pagonach znajdowały się naszywki świadczące o stopniu wojskowym, a w przepastnych kieszeniach bez trudu mieściły się mapy.

Współcześnie płaszcz ma delikatniejsza linię, a jego sylwetka jest zwężona i bliższa ciału niż w przypadku pierwowzoru. Często występują też skórzane wykończenia i inne niż beżowa wersje kolorystyczne. Na wybiegu Burberry pojawiają się zarówno stonowane granaty i czernie, odważne cętki, barwy metaliczne, a nawet odcienie mocnej fuksji.

Jak będziemy go nosić w tym roku?
1. Reserved/ 2. Reserved/ 3. THE BEAST/ 4. Mango/ 5. H&M/ 6. Zara

W tym sezonie najmodniejsze trencze sięgają do kostek, a nosimy je nonszalancko rozpięte. Krótsze przewiązane są kolorowym paskiem z innego materiału. Mode są również oversize’owe, a także w stylu lat 80-tych z poduszkami. Oczywiście nie zapominajmy o klasyce, ona zawsze jest modna 🙂

Moje stylizacje z trenczem
1. Tutaj/ 2. Tutaj/ 3. Tutaj/ 4. Tutaj/ 5. Tutaj/ 6. Tutaj

Wszystkie zdjęcia pochodzą z Pinterest.
Udostępnij: