Sposób na marynarkę w stylu lat 80-tych

„Wyglądasz jak mama w latach 80-tych, tylko ona wybrałaby szpilki” – powiedziała do mnie siostra, gdy zobaczyła dzisiejszą stylizację. Jednym ze znaczących trendów tamtych lat w damskiej garderobie były marynarki, które optycznie powiększały ramiona, przewiązane w talii szerokim paskiem, w celu jej podkreślenia.

Historycy mody zgodnie twierdzą, że lata 80-te XX wieku były szczytowe w dziejach power dressingu – strojów podkreślających władzę i kompetencje osób je noszących. Kobiety wkroczyły do tradycyjnych męskich środowisk i swoim ubiorem dawały światu jasny przekaz: „Nie boję się walczyć o karierę zawodową”.

Na kobiece potrzeby odpowiedział włoski projektant Giorgio Armani, który zaproponował stylizacje inspirowane szafą mężczyzny. Od tej pory spodnie w kant i obszerne marynarki z poduszkami wszytymi w ramiona przeznaczone były dla płci pięknej. Armani twierdził, że tak ubrana kobieta może odnieść sukces i piąć się po kolejnych szczeblach kariery. Klimat tych stylizacji doskonale został oddany w słynnym serialu tamtego okresu, Dynastia. Kto jeszcze pamięta piękne kreacje Krystle czy Alexis?

Power dressing powrócił także w sezonie wiosna/lato 2019 i wciąż przybiera coraz to silniejsze formy. Wystarczy spojrzeć na pokazy z Tygodnia mody w Nowym Jorku, Mediolanie czy Paryżu, gdzie prezentowano na nadchodzący sezon damskie garnitury, nude total look, czy ubrania z bufiastymi rękawami. Pomysł wykorzystania ubiorów jako manifestacji pozycji społecznej jest stary jak świat i niezmiennie się sprawdza.

Moja interpretacja power dressingu wpisuje się w dzisiejsze trendy, ale czuć w niej powiew lat 80-tych. Dwurzędową marynarkę możecie zobaczyć w innej stylizacji tutaj, spódnicę w grochy tutaj i tutaj, golf tutaj i tutaj, pasek tutaj, buty tutaj, tutaj i tutaj, a torebkę tutaj i tutaj.

marynarka – Reserved
golf – Orsay
spódnica – Top Shop [Zalando] pasek – Pieces [Zalando] [tutaj] buty – Zara
torebka – Atmosphere [second hand] rajstopy – Veera [tutaj] okulary przeciwsłoneczne – Pull & Bear [tutaj] kolczyki – H&M
naszyjnik – Apart [tutaj]

Udostępnij: